De Pater Ahbrink Stichting (PAS)

Het Bisdom Paramaribo heeft een zeer belangrijke afdeling die de maatschappelijke ontwikkeling van de bewoners van het binnenland wilt helpen ondersteunen. De doelstelling van de ‘PAS’ is volgens de statuten met name: “de geestelijke, intellectuele, lichamelijke, maatschappelijke en kulturele vooruitgang van de bewoners van de districten te bevorderen."

In vorige Meerjarenprogramma's werd de PAS-visie aldus geformuleerd: "De gewenste betrokkenheid van de gemarginaliseerde binnenlandbewoners (inheemsen en marrons) zich te laten manifesteren in volwaardige deelname van mannen en vrouwen aan de samenleving middels:

  • onderwijs en vorming
  • gezondheidszorg
  • toegang tot media
  • inkadering van de gemeenschappen in gezond leef- en woonmilieu
  • verbetering van de positie van de vrouw

In de nieuwe Meerjarenvisie 2007-2009 is dit geconcretiseerd in 4 speerpuntstrategieen, t.w.

  1. Regionaal denken en handelen
  2. Versterken lokale organisaties en gemeenschappen
  3. Selecteren van economische kansen op de nichemarkt
  4. Ontwikkelen en stimuleren van lokaal ondernemerschap
De ‘PAS’ is op 28 maart 1968 opgericht in Paramaribo, Suriname en is genoemd naar de Nederlandse pater: Gerhardus Wilhelmus Maria Ahlbrinck.

Pater Ahlbrinck woonde en werkte van 1910 tot 1966 in Suriname. Hij behoorde tot de orde der Redemptoristen en was een zeer veelzijdig man. Een echte pionier. Hij was natuurlijk in de eerste plaats priester-missionaris, maar ook landbouwer en veeboer, schrijver van romans en vele artikelen in kranten en tijdschriften, ‘selfmade’ anthropoloog.
[Klik op foto]

Hij was in die laatste hoedanigheid een kenner van de cultuur van de Surinaamse bosnegers en indianen. Hij groeide uit tot een internationaal erkend expert op het gebied van de kennis der indianen. Daarnaast heeft hij gewerkt onder de Surinaamse chinezen en werd wel “de pater der Javanen” genoemd, omdat hij vanaf 1925 tot aan zijn dood onder hen gewerkt heeft. Toen hij op 27 augustus 1966 in Paramaribo op 81-jarige leeftijd overleed,spraken de kranten van “Een groot Surinamer”, die was heengegaan!

Bezoek de website van de Pater Ahlbrink Stichting: http://www.pas-suriname.com/